Články, rozhovory, recenzie

17
Február
2020

Stratégia dlhodobej sociálno - zdravotnej starostlivosti

Pridané: 17.2.2020 10:58:47

Stratégia dlhodobej sociálno - zdravotnej starostlivosti Prečítajte si výsledok spolupráce Neziskovej organizácie VIATICUS s Asociáciou na ochranu práv pacientov SR na Stratégii dlhodobej sociálno - zdravotnej starostlivosti.

Čítajte viac...

04
November
2018

Elisabeth Kübler Ross: O smrti a umieraní, alebo čo by sa ľudia mali naučiť od umierajúcich (recenzia)

Pridané: 4.11.2018 04:01:46

Elisabeth Kübler Ross: O smrti a umieraní, alebo čo by sa ľudia mali naučiť od umierajúcich  (recenzia) Kniha O smrti a umieraní je jednou z najslávnejších psychologických štúdií, ktorá odtabuizováva tému smrti. V tejto knihe, ktorá bola prvýkrát publikovaná už v roku 1969 a tvorí autorkinu „vlajkovú loď“, predstavila Elisabeth Kübler Ross po prvýkrát svoj päťstupňový model vyrovnávania sa so smrťou (a neskôr akoukoľvek tragickou životnou udalosťou), ktorý zahŕňa popieranie, zlosť, vyjednávanie, depresiu a akceptáciu. No ako sama uvádza, kniha nemá byť vyčerpávajúcou štúdiou o psychológii umierania, ale príležitosťou sústrediť sa na pacienta predovšetkým ako na ľudskú bytosť, hovoriť s ním ako s partnerom a dozvedieť sa o silných a slabých stránkach zdravotnej starostlivosti. „Požiadali sme vážne chorých, aby sa stali našimi učiteľmi a pomohli nám zistiť viac o konečných fázach ľudského života, o všetkých úzkostiach, strachu a nádeji, ktoré k nim patria,“ píše Elisabeth v prológu.

Čítajte viac...

22
Február
2018

Mária Andrášiová a Aleš Bednařík: Budem k vám úprimný... (recenzia)

Pridané: 22.2.2018 00:25:04

Mária Andrášiová a Aleš Bednařík: Budem k vám úprimný... (recenzia) Oznamovanie zlých správ patrí medzi najťažšie momenty, aké sa v zdravotníctve vyskytujú. Platí to tak pre oznamujúcich – lekárov a medicínskych profesionálov, ako aj pre prijímajúcich – pacientov, ich príbuzných a blízkych. Kniha Márie Andrášiovej a Aleša Bednaříka je nepostrádateľným pomocníkom každého lekára a zdravotníka, pre ktorého je oznamovanie zlých správ súčasťou jeho praxe. Obsahuje všetko, čo je nevyhnutné v takýchto situáciách zvažovať, vnímať a robiť, presne v duchu svojho podtitulu: „Ako v rozhovoroch s ťažko chorými pacientmi spájať otvorenosť, citlivosť a nádej.“

Čítajte viac...

06
Február
2018

...aj smrť je normálna. Vieme o nej hovoriť s deťmi?

Pridané: 6.2.2018 11:12:02

...aj smrť je normálna. Vieme o nej hovoriť s deťmi? S témou zomierania a smrti sú, často nečakane skoro, konfrontované aj deti. Odchádzajú ich blízki v rôznych tragických aj bežných súvislostiach a niekedy sú priamo konfrontované s týmto dejom.

Čítajte viac...

20
November
2017

Bronnie Ware: Čo pred smrťou najviac ľutujeme

Pridané: 20.11.2017 12:46:00

Bronnie Ware:  Čo pred smrťou najviac  ľutujeme (The Top Five Regrets of the Dying) Susie Steiner, február, 2012 Nepadla zmienka o bungee jumpingu alebo nedostatku sexu. Paliatívna sestra, ktorá bola pri pacientoch počas ich posledných dní, napísala o tom, čo najčastejšie ľutujeme na konci života. Medzi tým, čo muži najviac ľutujú, sa vyskytlo „Prial by som si, keby som nepracoval tak tvrdo“.

Čítajte viac...

20
November
2017

Rozhodovanie na konci života

Pridané: 20.11.2017 11:41:01

Rozhodovanie na konci života Zložité medicínske situácie na konci života a pohľad ako ich riešiť.

Čítajte viac...

20
November
2017

Ako sa postarať o bezvládneho človeka doma

Pridané: 20.11.2017 11:34:29

Ako sa postarať o bezvládneho človeka doma Praktická príručka Asociácie sestier a pacientov ASAP na stiahnutie.

Čítajte viac...

04
August
2017

Vážim si každý deň, kedy môžem vstať, pracovať, tešiť sa, ľúbiť a znovu spať.

Pridané: 4.8.2017 00:00:00

Vážim si každý deň, kedy môžem vstať, pracovať, tešiť sa, ľúbiť a znovu spať. „Paliatívna medicína je starostlivosť o nevyliečiteľne chorých a zomierajúcich pacientov, ktorá využíva najnovšie technické a medikamentózne možnosti v ich prospech a zároveň s empatiou, pravdivo, citlivo a v čo najväčšej miere zachováva dôstojnosť takéhoto pacienta.“ Prečítajte si rozhovor s MUDr. Kristínkou Križanovou o podmienkach pri umieraní na Slovensku, o hospicoch a paliatívnej medicíne, o bolesti a strachu, ale aj o ľudskosti, empatii a prístupe odborníkov v konečnej etape nášho života.

Čítajte viac...

03
Apríl
2017

Najťažšie slovo: "Odpúšťam..."

Pridané: 3.4.2017 19:34:30

Najťažšie slovo: "Odpúšťam..." "Odpustiť neznamená zabudnúť, ale pamätať si inak. Necítiť pri spomienke toľko bolesti, hnevu, nenávisti. Nezatvárať pri tej spomienke oči. Vedieť, že sa z nej človek niečo naučil..." Prečítajte si rozhovor s Luciou Martinčekovou o odpúšťaní, vnútorných zraneniach, bolesti a o tom, ako odpusteniu uľahčiť cestu do nášho najhlbšieho vnútra.

Čítajte viac...

15
Február
2017

Každá pomoc sa počíta – každé euro môže znamenať dôstojnejší koniec

Pridané: 15.2.2017 13:17:35

Každá pomoc sa počíta – každé euro môže znamenať dôstojnejší koniec Blíži sa obdobie, keď môžeme svojimi 2% z daní pomôcť. Ak ste sa rozhodli, že svoje dve percentá chcete dať tým, ktorí reálne zlepšujú dôstojnosť a podmienky umierajúcich a ťažko chorých ľudí na Slovensku, či pomáhajú tým, ktorí svojho blízkeho stratili, prinášame vám ich zoznam.

Čítajte viac...

  • 1
  • 2

Na zlepšenie týchto stránok používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie TU