Články, rozhovory, recenzie

Stratégia dlhodobej sociálno - zdravotnej starostlivosti
Zapájame sa do aktivít, ktoré prispejú k zlepšeniu starostlivosti o ťažko chorých a zomierajúcich pacientov.

Elisabeth Kübler Ross: O smrti a umieraní (recenzia)
alebo Čo by sa ľudia mali naučiť od umierajúcich. V knihe, ktorá bola publikovaná už v roku 1969 a tvorí autorkinu „vlajkovú loď“, predstavila Elisabeth Kübler Ross po prvýkrát svoj päťstupňový model vyrovnávania sa so smrťou (a neskôr akoukoľvek tragickou životnou udalosťou). Ten zahŕňa popieranie, zlosť, vyjednávanie, depresiu a akceptáciu. Kniha je jednou z kľúčových psychologických štúdií, ktorá odtabuizováva tému smrti. No ako autorka sama uvádza, kniha nemá byť vyčerpávajúcou štúdiou o psychológii umierania, ale príležitosťou sústrediť sa na pacienta predovšetkým ako na ľudskú bytosť, hovoriť s ním ako s partnerom a dozvedieť sa o silných a slabých stránkach zdravotnej starostlivosti. „Požiadali sme vážne chorých, aby sa stali našimi učiteľmi a pomohli nám zistiť viac o konečných fázach ľudského života, o všetkých úzkostiach, strachu a nádeji, ktoré k nim patria,“ píše Elisabeth v prológu.

Mária Andrášiová a Aleš Bednařík: Budem k vám úprimný... (recenzia)
Oznamovanie zlých správ patrí medzi najťažšie momenty, aké sa v zdravotníctve vyskytujú. Platí to tak pre oznamujúcich – lekárov a medicínskych profesionálov, ako aj pre prijímajúcich – pacientov, ich príbuzných a blízkych. Kniha Márie Andrášiovej a Aleša Bednaříka je nepostrádateľným pomocníkom každého lekára a zdravotníka, pre ktorého je oznamovanie zlých správ súčasťou jeho praxe. Obsahuje všetko, čo je nevyhnutné v takýchto situáciách zvažovať, vnímať a robiť, presne v duchu svojho podtitulu: „Ako v rozhovoroch s ťažko chorými pacientmi spájať otvorenosť, citlivosť a nádej.“

...aj smrť je normálna. Vieme o nej hovoriť s deťmi?
S témou zomierania a smrti sú, často nečakane skoro, konfrontované aj deti. Odchádzajú ich blízki v rôznych tragických aj bežných súvislostiach a niekedy sú priamo konfrontované s týmto dejom.

Bronnie Ware: Čo pred smrťou najviac ľutujeme
Paliatívna sestra, ktorá bola pri pacientoch počas ich posledných dní, napísala o tom, čo najčastejšie ľutujeme na konci života. Nepadla zmienka o bungee jumpingu alebo nedostatku sexu. Medzi tým, čo muži najviac ľutujú, sa vyskytlo „Prial by som si, keby som nepracoval tak tvrdo“.

Rozhodovanie na konci života
Zložité medicínske situácie na konci života a pohľad ako ich riešiť.