Ako začať rozhovor

Umierajúci človek si je zväčša vedomý toho, čo sa s ním deje. Ak však nadobudne dojem, že jeho príbuzní a priatelia nevedia čeliť tejto realite a zmieriť sa s ňou, môže byť pre neho ťažké hovoriť o tom, čo prežíva alebo požiadať o niečo, čo potrebuje alebo po čom túži. Následkom toho sa môže cítiť izolovaný, osamotený, či opustený a nevie ako sa dovolať porozumenia alebo ako sa rozlúčiť. 

Ako teda je možné začať zmysluplný rozhovor?

Umierajúci človek si niekedy pomôže nepriamo, akousi "testovacou otázkou", ktorou si otestuje či sme ochotní a pripravení hovoriť o týchto veciach. Môže sa napríklad opýtať: "Čo si myslíš, že sa stane po smrti?" Môže sa nás opýtať na náš názor na posmrtný život alebo či veríme v Boha.

Avšak aj príbuzní alebo priatelia chorého s ním možno chcú otvoriť tému umierania a smrti, avšak nevedia celkom presne ako, najmä ak sa o tejto téme doteraz nerozprávali. Jednou z najľahších ciest, ako otvoriť túto tému, je opýtať sa chorého, koho by chcel, aby sme kontaktovali v prípade, že to bude veľmi vážne. Týmto ukážu, že beriú do úvahy fakt, že tento človek nemusí vyzdravieť a prejavia pripravenosť hovoriť o tejto téme. Zároveň však chorému poskytnú priestor na rozhodnutie, či chce alebo nechce na to reagovať. 

 

Prečítajte si aj súvisiace články

Na zlepšenie týchto stránok používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie TU