Chronické rany

Chronické rany sú ťažko sa hojace alebo opakovane sa vyskytujúce rany. Osobitne zložitou skupinou chronických rán sú preležaniny, tzv. dekubity. Viac o tom tu!

Problematika liečby ťažko sa hojacich alebo opakovane vyskytujúcich sa rán (tzv. chronických rán) a preležanín (tzv. dekubitov) je pomerne zložitá a časovo náročná.

Už aj pri podozrení, že pacient má tento problem, vyhľadajte odbornú pomoc. Je veľkým rizikom tento problem riešiť liečiť doma pomocou "zaručených rád" z internetu alebo podľa návodov, ktoré vám poradili vaši známi. Aj ten najlepší úmysel môže vesť k tomu, že sa stav rany ešte viac zhorší a následná odborná liečba sa skomplikuje, predĺži, alebo nebude úspešná

Liečbe by vždy malo predchádzať odborné vyšetrenie u lekára, ktorý ranu diagnostikuje a stanoví príslušnú liečbu (terapiu). Na liečbu chronických rán je dnes k dispozícii široká štrukúra špeciálnych krytí a obväzov, z ktorých drvivá väčšina je plne hradená zdravotnými poisťovňami. Pre lajckú verejnosť je nemožné sa v komplikovanom sortimente krytí a obväzov s rôznymi účinnými látkami orientovať. Vybrať ten správny alebo správnu kombináciu krytí pre ranu vyžaduje nielen odborné medicínske znalosti, ale aj niekoľko ročnú prax odborného lekára.

Liečbou ťažko sa hojacich rán a preležanín sa zaoberajú predovšetkým chirurgovia, cievni chirurgovia, angiológovia a okrajovo aj dermatológovia.

Odporúčame Vám vždy sa obrátiť na najbližšiu odbornú ambulanciu, ktorá sa problematike liečby chronických rán venuje.

V prípade, že sa staráte o ležiacieho pacienta, požiadajte o sprostredkovanie návštevy špecialistu u pacienta ošetrujúceho lekára alebo sestru z ADOS.

Ďalšie užitočné informácie nájdte na týchto webových stránkach venovaných pacientom alebo na stránkach spoločností, dodávajúcich zdravotné pomôcky:

www.hojenieran.sk

www.molnlycke.cz

http://www.convatec.sk/hojenie-ran

https://www.coloplast.sk/starostlivos-o-rany/

 

 

Na zlepšenie týchto stránok používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie TU