Výživa

Problematika správnej výživy ťažko chorých a zomierajúcich pacientov je rovnako dôležitá ako samotná opatrovateľská starostlivosť pri riešení dôsledkov zdravotného stavu opatrovaného človeka. Nedostatočná výživa sa vždy prejaví na zdravotnom stave, aj zdravého človeka, preto jej venujte potrebnú pozornosť.


Sprievodným znakom zlého zdravotného stavu bývajú často problémy s trávením, s vnímaním pocitu hladu a smädu, u starých ľudí často aj problémy s hryzením, so zubami a s ústnou dutinou. Všetky tieto problémy je preto potrebné vziať do úvahy. Obmedzovanie prijímania stravy a tekutín u ťažko chorých a zomierajúcich pacientov často ovplyvňujú aj problémy s vylučovaním.


Okrem zdravotných problémov na kvalitu výživy u týchto pacientov majú často vplyv aj ekonomické a sociálne faktory. Nedostatok peňazí, často aj problémy so schopnosťou ísť si nakúpiť a uvariť, vedú k tomu, že výživa je nedostatočná.
V prípade, že sa o takéhoto pacienta staráte, je potrebné aby jeho výživa bola vyvážená a obsahovala potrebné množstvo živín, vitamínov a minerálov tak, aby nedostatky vo výžive nepriamo neviedli k zhoršovaniu zdravotného stavu – zníženiu obranyschopnosti organizmu, zhoršeniu procesov hojenia rán, k obmedzeniu pohyblivosti a celkovému oslabeniu organizmu.


Pri akejkoľvek forme potravinovej intolerancie alebo špecifických diétnych potrebách (cukrovka, onkologické ochorenie, stómia) je potrebné poradiť sa s ošetrujúcim lekárom alebo s odborníkom na výživu a prispôsobiť tomu jedálny lístok pacienta.


Pre zabezpečenie kompletnej výživy je vhodné doplniť stravu prípravkami enterálnej klinickej výživy, ktoré pri rozumnom podávaní a využívaní, zabezpečia odstránenie všetkých rizík súvisiacich s nedostatočnou výživou.


Prípravky sú voľno predajné ale podľa zdravotného stavu pacienta môžu byť pacientovi poskytnuté aj na lekársky predpis s príspevkom zdravotnej poisťovne.


Ďalšie podrobné informácie nájdete na týchto webových stránkach:

www.vyzivavchorobe.sk

www.nutridrink.sk

www.onkovyziva.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na zlepšenie týchto stránok používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie TU