Späť

Bronnie Ware: Čo pred smrťou najviac ľutujeme

Pridané: 20.11.2017 12:33:08

20 November 2017

(The Top Five Regrets of the Dying) Susie Steiner, február, 2012 Nepadla zmienka o bungee jumpingu alebo nedostatku sexu. Paliatívna sestra, ktorá bola pri pacientoch počas ich posledných dní, napísala o tom, čo najčastejšie ľutujeme na konci života. Medzi tým, čo muži najviac ľutujú, sa vyskytlo „Prial by som si, keby som nepracoval tak tvrdo".

Bronnie Ware: Čo pred smrťou najviac  ľutujeme

Bronnie Ware je austrálska zdravotná sestra, ktorá sa venovala niekoľko rokov paliatívnej starostlivosti – starostlivosti o pacientov počas posledných 12 týždňov ich života. Posolstvá zomierajúcich zaznamenávala na blogu s názvom „Inspiration and Chai" a potom zhrnula v knihe z názvom „The Top Five Regrets of the Dying".

V knihe píše o fenomenálnom poznaní, ktoré ľudia na konci svojho života získajú a čo sa môžeme z ich múdrosti naučiť my. Hovorí, že pri otázke čo ľudia ľutujú, alebo čo by spravili inak, „ sa podobné témy sa objavovali znova a znova".

Ako hovorí Ware, toto je päť vecí, ktoré ľudia najčastejšie ľutujú:

1. Želal by som si, aby som mal dostatok odvahy žiť život úprimne, podľa seba, nie ako to odo mňa očakávajú ostatní.

„Toto bola vec, ktorú ľudia ľutovali zo všetkého najčastejšie. Keď si ľudia uvedomia, že ich život je skoro na konci a obzrú sa späť, je zrazu vidieť, koľko ich snov sa nenaplnilo. Veľa ľudí nenaplnilo ani polovicu snov, ktoré mali a musia zomrieť s vedomím, že je to tak kvôli rozhodnutiam, ktoré spravili alebo naopak, nespravili. Zdravie prináša slobodu a ľudia si to uvedomia, až keď ju už nemajú."

2. Želal by som si, aby som nepracoval tak tvrdo.

„Toto sa vyskytlo u každého mužského pacienta, ktorého som mala. Premeškali detstvo svojich detí a vzťah s partnerom. Ženy to ľutovali tiež, no zväčša v staršej generácií. Veľa z týchto ženských pacientiek nebolo živiteľkami rodiny. Všetci muži, o ktorých som sa ako zdravotná sestra starala, hlboko ľutovali množstvo času stráveného na bežeckom páse pracovnej existencie."

3. Želal by som si, aby som mal odvahu na vyjadrenie mojich pocitov.

„Mnoho ľudí potláča svoje pocity, aby ostali s ostatnými v mieri. V konečnom dôsledku sa rozhodli pre podpriemernú existenciu a nikdy sa nestali tými, akými sa naozaj mohli stať. Mnohým sa ako dôsledok vyvinula choroba súvisiaca s horkosťou a odporom."

4. Želal by som si, aby som ostal v kontakte s mojimi priateľmi.

„Veľakrát si neuvedomujú všetky benefity, ktoré prináša dlhodobé priateľstvo, pokiaľ nenastanú posledné týždne ich života. Mnoho z nich si uvedomilo, že nechali tie pravé priateľstvá počas niekoľkých rokov vyprchať. Hlboko ľutujú, že nevenovali dostatok času ako aj úsilia priateľstvám, ktoré si to zaslúžili. Každému počas zomierania chýbajú priatelia."

5. Želal by som si, aby som si dovolil byť šťastnejší.

„Toto mnohí ľutujú až prekvapujúco často. Až do konca života si neuvedomujú, že šťastie je voľba. Ľudia ostali zaseknutí v starých vzoroch a zvykoch. Tento „komfort" sa premietol do ich emócii, rovnako ako aj do samotného života. Strach zo zmeny ich donútil predstierať pred ostatnými a taktiež pred sebou samými, že sú spokojní, no hlboko v ich vnútri sa túžili poriadne smiať a mať v živote trochu bláznovstva."

Čo vy najviac ľutujete vo svojom živote a čo by ste chceli dosiahnuť alebo zmeniť pred tým, než zomriete?

 

voľný preklad Karin Matejcová

Zdroj

Kniha v slovenskom jazyku: tu

Na zlepšenie týchto stránok používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie TU